N32WB452
N32WB452 series is a BLE5.0 MCU chip based on 32-bit ARM Cortex-M4F + Cortex-M0 dual-core, TX/RX power consumption 3.5mA, transmit power +3dBm, receiving sensitivity -94dBm, main frequency 144MHz, support floating-point operations and DSP instructions, built-in 512KB Flash, 144KB SRAM, integrated 7xU(S)ART, 4xI2C, 3xSPI, 2xCAN 2.0B, 1x USB 2.0 FS Device, 1xSDIO, digital video interface, 2x12bit 5Msps ADC, 2x1Msps 12bit DAC, built-in cryptographic algorithm hardware acceleration engine.
Contact Us
Main Features
•  BLE5.0
2.4 GHz RF transceiver, support BLE5.0
High receiver sensitivity (–94dBm@BLE)
Programmable transmitter power, up to +3dBm
Built-in Balun/Matching Network
Receive power consumption: 3.5mA@3.0V (DCDC)
Transmit power consumption: 3.6mA@3.0V/0 dBm (DCDC)
•  CPU core
Built-in 8KB instruction Cache, support Flash acceleration unit execution program 0 wait
Run up to 144MHz, 180DMIPS
•  Memory
144KByte embedded SRAM (including 16KByte Retention RAM), supporting hardware parity check
•  Low power management
Stop0 mode: 150uA, RTC Run, all SRAM retained, all IO retained, 20us fast wake-up
•  Application processor clock
4MHz~32MHz external high-speed crystal
32.768KHz external low-speed crystal
Internal high-speed RC 8MHz
Internal low-speed RC 40KHz
Built-in high-speed PLL
•  Bluetooth processor clock
32MHz external high-speed crystal
Internal high-speed RC 32MHz
Internal low-speed RC 32KHz
•  Reset
Supports power on, power down, brown-out, and external pin reset
Support watchdog reset
•  Up to 65 GPIOs with multiplexing function. Most GPIO supports 5V voltage resistance.
•  Communication interface
3x SPI interfaces with speeds up to 36MHz, two of which support I2S
4x I2C interfaces with speeds up to1MHz, which can be configured in master/slave mode and support dual address response in slave mode
1x USB2.0 Full Speed Device port
2x CAN 2.0B bus interfaces
1x SDIO interface, supporting SD/SDIO/MMC format
1x DVP (Digital Video Port)
•  Analog interface
2x 12bit DAC, sampling rate 1Msps
Support external input independent reference voltage source
All analog interfaces support full voltage from 1.8 to 3.6V
•  Timing counter
2x 16bit basic timer counters
1x 24bit SysTick
1x 7bit Window Watchdog (WWDG)
1x 12bit Independent Watchdog (IWDG)
•  Programming mode
Support SWD/JTAG online debugging interface
―  Support UART and USB Bootloader
•  Security features
Built-in cryptographic algorithm hardware acceleration engine
Supports AES, DES, SHA, SM1, SM3, SM4, SM7, and MD5 algorithms
Flash Storage encryption, Multi-user Partition Management (MMU)
TRNG true random number generator
CRC16/32 operation
Support write protection (WRP), multiple read protection (RDP) levels (L0/L1/L2)
Support security startup, program encryption download, security updates
Support clock failure detection, anti-disassembly detection
•  96-bit UID and 128-bit UCID
•  Working conditions
Operating voltage range: 1.8V~3.6V
Operating temperature range: -40℃ ~ 85℃